Przekop Mierzei Wiślanej
5. czerwca 2020

Oficjalny raport z budowy Przekopu Mierzei Wiślanej - MAJ 2020

Aktualny raport z prac przy inwestycji „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską". - materiały Urzędu Morskiego z Gdyni oraz konsorcjum firm NDI/Besix, która realizuje inwestycję.

Aktualny raport z budowy Przekopu Mierzei Wiślanej MAJ 2020 - OFICJALNE ZDJĘCIA INWESTORA

Aktualnie w rejonie Zatoki Gdańskiej kontynuowane są prace związane z pogrążaniem ścianki szczelnej nabrzeża południowego.  Wykonany został już odcinek o długości 250 metrów. Zakończono pogrążanie ścianki szczelnej na nasadzie falochronu zachodniego - jej długość to 230 metrów. Teraz wykonywana jest jego część zasadnicza, do której użyty będzie sprzęt pływający.

Rozpoczęto również budowę falochronu wschodniego, obecnie prace prowadzone są na pierwszych 7 sekcjach od strony lądowej (pogrążanie ścianek stalowych szczelnych).

Wykonawca - konsorcjum NDI/Besix pracuje przy tzw. zalądowianiu (jak również pogłębianiu od strony wody) portu osłonowego a w szczególności nabrzeżą południowego . Posłuży ono do odbioru dostaw kamienia hydrotechnicznego na potrzeby budowy falochronów.

Łączna masa ścian stalowych niezbędnych do wykonania prac na morzu to 4,5 tysiąca ton.

 

- W rejonie kanału żeglugowego wykonywane są roboty ziemne. Materiał uzyskany z prac jest hałdowany na terenie przekopu, a w przyszłości jego część zostanie użyta do wykonania obwiedni sztucznej wyspy oraz zalądowienia obszaru nabrzeża południowego – mówi Jacek Szymański dyrektor projektu z konsorcjum NDI/Besix. Pod przyszłymi mostami zakończyły się prace związane z wykonaniem posadowienia obiektów, polegające na pogrążaniu pali prefabrykowanych, trwają roboty żelbetowe w zakresie podpór mostu południowego. Obiekt zostanie uruchomiony jako pierwszy wiosną 2021 roku, z uwagi na konieczność utrzymania ciągłości ruchu na drodze wojewódzkiej 501 oraz umożliwienia wykonywania prac w zakresie kanału żeglugowego.

 

Od strony Zalewu Wiślanego zakończono budowę tymczasowej grobli wraz z konstrukcją tymczasowego nabrzeża przeładunkowego zbudowanego z grodzic stalowych pogrążonych w gruncie (nasypanym piasku). To nabrzeże posłuży do przeładunku materiałów potrzebnych do budowy wyspy. Teren w rejonie wyspy został oczyszczony z materiałów ferromagnetycznych.  Rozpoczął się transport materiału ziemnego pozyskanego z przekopu na teren, gdzie powstanie wyspa.

 

Wykonawca rozpoczął prace związane z umocnienie skarp wykopów kanału żeglugowego) za pomocą geosyntetyków komórkowych (geokrata) oraz humusowania wraz z obsianiem mieszanką traw. W ramach kontraktu zabezpieczono 600 szt. drzew oraz krzewów. Zakończono odhumusowanie obszaru robót, a także wykonano na długości całego przekopu płotki herpetologiczne.

 

W najbliższych tygodniach kontynuowane będą prace przy wbijaniu ścianek szczelnych na falochronach oraz prace pogłębiarskie w okolicach  portu osłonowego od Zatoki Gdańskiej. . Wykonywane będą też kolejne mikropale wzdłuż nabrzeża południowego oraz wzdłuż ścianek na falochronach wschodnim i zachodnim. Wkrótce rozpocznie się wbijanie ścianek stalowych w zakresie powstającego kanału żeglugowego. W rejon wyspy transportowane będzie materiał pozyskany z przekopu. Na terenie powstającej wyspy zostanie wykonana tymczasowa baza techniczna służąca realizacji prac. Rozpoczną się prace fundamentowe przy budynku administracyjnym, przeznaczonym dla służb Urzędu Morskiego w Gdyni.

 

Aktualnie realizowana umowa obejmuje pierwszą z trzech części, na jakie została podzielona inwestycja pn. „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską".

 

- Przetarg na drugi etap ogłosiliśmy 24 kwietnia br. Ta część obejmie rzekę Elbląg wraz z umocnieniem i obwałowaniami. Zbudowany zostanie również nowy most w miejscowości Nowakowo o długości 104 metrów i towarzyszący mu odcinek drogi o długości 1550 metrów. Most ten powstanie 650 metrów od obecnie istniejącego mostu pontonowego, który z uwagi na swoją konstrukcje utrudnia okresowo żeglugę w tym rejonie – powiedział kpt. ż. w. Wiesław Piotrzkowski, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.
W piątek, 29 maja br. Urząd Morski w Gdyni ogłosił również kolejny przetarg związany z budową drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, a mianowicie na dostawę nasiębiernej pogłębiarki ssąco-refulującej. Zakup ma na celu przyszłe zabezpieczenie parametrów przekopu. Pogłębiarka będzie jednak wykorzystywana także w innych obszarach (Zalew Wiślany, Zatoka Pucka) do utrzymania i polepszania parametrów głębokości nawigacyjnej do portów i przystani morskich. Pogłębiarka będzie posiadała system zbierania zanieczyszczeń, który ma zwiększyć bezpieczeństwo ekologiczne na obszarach dotychczas niezabezpieczonych w ten sposób.

Całkowita długość nowej drogi wodnej wyniesie 22,880 km (w tym przejście przez Zalew Wiślany - 10,176 km; Rzekę Elbląg – 10,381 km; pozostałe 2,323 km to odcinek stanowiska postojowego, śluzy i portu zewnętrznego), a jej głębokość to 5 m. Docelowo ma ona umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości. Budowa kanału na Mierzei Wiślanej ma zakończyć się w 2022 r. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni, a wykonawcą pierwszej, aktualnie realizowanej części inwestycji konsorcjum firm NDI/Besix. ​

Aktualny raport z budowy Przekopu Mierzei Wiślanej MAJ 2020 - OFICJALNE ZDJĘCIA INWESTORA

 

Budowa Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną - maj 2020 - NDI/BESIX from Grupa NDI on Vimeo.

Komentarze:

Czy istnieje możliwość wysłania cegiełki na tę budowę? Wielu ludzi obecnie żyjących chciało by mieć jakikolwiek wkład w to Historyczne dzieło. Pozdrawiam. Łukasz T

Łukasz T / 06.06.2020, 15:17
Pomysl dobry , ale oPOozycja podnioslaby "larum" ze-panstwo nie ma kasy i robi zrzutke z pomoca spoleczenstwa!!

Prrzekopowy / 10.06.2020, 14:37
Dobrze idzie, wazne zeby pogoda dopisala!!

CIEKAWSKI / 12.06.2020, 11:16
piękna sprawa..może człowiek dożyje i popłynie przez przekop

arti / 12.06.2020, 18:39
Podobno w rekordowym roku do portu w Elblągu udało się dostarczyć barkami 600 000 ton rosyjskiego węgla. Czy po przekopaniu mierzei i rozbudowie portu uda się pobić ten rekord?

Zbrozło / 16.06.2020, 13:20
Chyba ze z Ameryki poludniowej lub z Afyryki, ze "slaska" - raczej nierealne!?

Gornik / 17.06.2020, 09:33
Realne dostawy do Elbląga : ze Szwecji, Norwegii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Estonii, Danii, Niemiec CO ZA NIEUKI TYLKO O WĘGLU I WĘGLU !!!!!! Geografi nie znają ?

KINOL / 23.06.2020, 09:57
Wazne ze dalej przekopuja przekop!!

kartograf / 25.06.2020, 15:10
A co z Kanałem Mazurskim. Dla turystów byłaby to wielka gratka. Niemcy trochę kasy zainwestowali w tą malowniczą drogę wodną a Rosjanie co się dało już zniszczyli a teraz zasypują go w wielu miejscach. Ten chory z nienawiści naród już dawno udławił się podbitymi ziemiami a to co od lat wyczyniają w tzw. Okręgu Kaliningradzkim woła o pomstę do nieba. Ciekawe kiedy ten naród się przebudzi i zechce żyć jak reszta Europy.

JanDan / 27.06.2020, 19:59
Po wojnie nuklearnej jest nikla szansa, ale ,w zasadzie oni nie chca zyc jak europa , wyznaja dalej kult wielkiej wojny ojczyznianej!!

Mirek / 28.06.2020, 09:34

Dodaj komentarz: