Przekop Mierzei Wiślanej
17. kwietnia 2023

Prezydent Andrzej Duda będzie obserwował pierwsze ćwiczenia wojskowe na Przekopie Mierzei Wiślanej

We wtorek 18. kwietnia 2023 roku Prezydent Andrzej Duda będzie obserwował pierwsze ćwiczenia prowadzone na kanale przez Mierzeję Wiślaną ZALEW-23.

W scenariuszu ćwiczeń jest odbicie infrastruktury krytycznej zajętej w wyniku ataku terrorystycznego. Uczestniczy 16DZ przy wsparciu wojsk specjalnych i sił sojuszniczych.

Ćwiczenie taktyczne z wojskami ZALEW-23, ma na celu prowadzenie działań w Zatoce Gdańskiej, rozpoznania granicy RP w rejonie Zalewu Wiślanego, reagowanie na zagrożenia hybrydowe we współdziałaniu z WOT, Policją i Strażą Graniczną.

Główny cel ćwiczenia to demonstracja zdolności pododdziałów i oddziałów 16 Dywizji Zmechanizowanej do odpowiedzi na zagrożenia o charakterze militarnym i niemilitarnym z morza, z wykorzystaniem nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną, w rejonie przygranicznym na Zalewie Wiślanym. 

Jest to największe przedsięwzięcie szkoleniowe realizowane przez dywizję w 2023 roku. W ćwiczeniu uczestniczy 2500 żołnierzy z jednostek Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Inspektoratu Wsparcia SZ, WOT oraz sił sojuszniczych wchodzących w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Ponadto, w ćwiczeniu zaangażowanych jest około 500 jednostek sprzętu bojowego i zabezpieczenia logistycznego. Scenariusz ćwiczenia zakłada realizację zadań nie tylko na obszarze Mierzei Wiślanej, ale również na Przykoszarowym Placu Ćwiczeń Modrzewina, 22 Bazie Lotniczej w Malborku oraz Porcie Wojennym w Gdyni.

W skład 16. Dywizji Zmechanizowanej wchodzi siedem jednostek wojskowych: 9. Brygada Kawalerii Pancernej, 15. Brygada Zmechanizowana, 20. Brygada Zmechanizowana, 11. Pułk Artylerii, 15. Pułk Przeciwlotniczy, 16. Pułk Logistyczny oraz 9. Batalion Dowodzenia.  Od 2 grudnia 2019 r. dowództwo 16. Dywizji Zmechanizowanej znajduje się w Olsztynie. Jej dowódcą jest gen. bryg. Wojciech Ziółkowski.

 

Dodaj komentarz:

0.002965