Przekop Mierzei Wiślanej
21. marca 2023

Najnowsze trendy na rynku pracy w Gdańsku?

Dynamicznie zachodzące zmiany społeczne mają ogromny wpływ na kształtowanie się rynku pracy. Kryzys ekonomiczny, postępująca automatyzacja oraz tworzenie nowych stanowisk, odpowiadających na potrzeby społeczeństwa, sprawiają, że niektórym coraz trudniej jest odnaleźć się w życiu zawodowym. Planujesz przeprowadzkę na pomorze? Chcesz znaleźć pracę w Gdańsku? W dzisiejszym artykule podpowiemy, czego możesz spodziewać się po miejscowym rynku pracy.

Jak wygląda nowoczesny rynek pracy?

W całym kraju możemy zauważyć pewne tendencje wpływające na kształt rynku pracy. Tym, co rzuca się w oczy, jest zapotrzebowanie na specjalistów. Luka kompetencyjna widoczna jest nie tylko w branży IT, ale także w handlu elektronicznym oraz digital marketingu. Na brak ofert pracy nie narzekają także analitycy danych. Niedobory kadrowe widoczne są w logistyce, przemyśle farmaceutycznym oraz sektorze finansowym.

Na ograniczoną dostępność pracowników wpływają między innymi zmiany demograficzne. Coraz większa liczba pracodawców decyduje się tym samym na wprowadzanie dodatkowych benefitów pracowniczych oraz zmianę trybu pracy. Specjaliści coraz częściej cenią sobie elastyczne godziny pracy i możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej. Jednocześnie pracują oni dla kilku pracodawców w tym samym czasie oraz przyjmują dodatkowe zlecenia. Świadczenie dodatkowych usług w weekendy oraz po godzinach ma związek głównie z rosnącymi kosztami życia.

Jaką pracę można znaleźć w Gdańsku?

Rynek pracy w Gdańsku jest atrakcyjnym miejscem dla wysokokwalifikowanych specjalistów. Liczni absolwenci studiów oraz dodatnie saldo migracji przyciąga inwestorów, którzy przyczyniają się do tworzenia nowych stanowisk i możliwości. W mieście działają największe agencje pracy, które znacznie ułatwiają znalezienie nowego zatrudnienia pracownikom na różnym etapie rozwoju kariery, niezależnie od dziedziny oraz posiadanych kwalifikacji.

Warto jednocześnie podkreślić, iż region wyróżnia się pozytywnym klimatem inwestycyjnym. Odznacza się tym samym wysokim współczynnikiem przedsiębiorców oraz osób planujących założenie własnej firmy - pod tym względem województwo pomorskie zajmuje trzecie miejsce, zaraz za województwem mazowieckim oraz zachodniopomorskim. W Gdańsku dużym zapotrzebowaniem cieszy się przy tym sektor usług. Na każde 10 zatrudnionych osób aż 6 pracuje w tym sektorze gospodarki. W mieście bez problemu znajdziesz zatrudnienie w administracji, branży budowlanej oraz edukacji. Szukasz pracy w Gdańsku? Sprawdź stronę https://www.aplikuj.pl/praca/gdansk i poznaj nowe możliwości rozwoju kariery zawodowej!

Jak zwiększyć swoje szanse na pomorskim rynku pracy?

Jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed lokalnym rynkiem pracy, jest postępująca automatyzacja oraz kurcząca się liczba pracowników, związana ze zmianami demograficznymi. W praktyce oznacza to, że każdy specjalista powinien regularnie podnosić swoje kwalifikacje oraz liczyć się z koniecznością przekwalifikowania. Warto decydować się na ukończenie dodatkowych studiów, naukę kolejnego języka obcego oraz zdobywanie certyfikatów.

Jeśli nie jesteś pewien, jak dalej pokierować swoją karierą, skorzystaj z usług doświadczonego doradcy zawodowego. Ekspert pomoże Ci w przeanalizowaniu wykształcenia, doświadczenia oraz posiadanych umiejętności i predyspozycji. Wspólnie ocenicie, w jakim kierunku powinieneś rozwijać dalszą karierę oraz jakie dodatkowe umiejętności należy zdobyć. 

Dodaj komentarz:

0.005197