Przekop Mierzei Wiślanej
19. października 2017

Przekop Mierzei będzie w Nowym Świecie - gmina Sztutowo

Dziś w Tolkmicku odbyło się wyjazdowe posiedzenie Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, pod przewodnictwem Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk. W obradach uczestniczył także Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz wielu zaproszonych gości m.in. lokalni parlamentarzyści i samorządowcy z całego regionu Zalewu Wiślanego.

Podczas posiedzenia minister Marek Gróbarczyk potwierdził informację, którą przekazał już na porannej sesji Rady Miasta Elbląga, że  kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną powstanie na wysokości dawnej osady Nowy Świat ( pomiędzy Skowronkami, a Przebrnem) w gminie Sztutowo. Dwie pozostałe lokalizacje (Skowronki i Piaski) zostały ostatecznie odrzucone.

Minister podkreślił, że nadrzędnym celem realizacji tej inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa Państwa i regionu. Ponadto,  budowa kanału żeglugowego zwiększy możliwości rozwoju regionów wschodniej i północno-wschodniej części Polski, które będą korzystać z otwarcia Zalewu Wiślanego na Morze Bałtyckie. Poprawa dostępności do portu i regionu od strony wody umożliwia aktywizację portu Elbląg i innych portów Zalewu Wiślanego.

Następnie przedstawiciele Urzędu Morskiego w Gdyni przedstawili stan przygotowania do tej inwestycji. Na połowę roku 2018 przewidziano otrzymanie decyzji środowiskowej i sporządzenie budowlanej dokumentacji technicznej. Zezwolenie na wykonanie inwestycji ma zostać wydane w październiku, a przetarg na wykonanie robót budowlanych w listopadzie 2018 roku. Budowa ma potrwac 4 lata. Inwestycja ma pochłonąć 880 milionów złotych, które będą pochodzić z  budżetu centralnego.

Przedstawiciele Urzędu Morskiego podali także kilka parametrów technicznych kanału. Od strony Zatoki Gdańskiej powstanie port osłonowy - dwa falochrony o długości 1050 i 625 metrów. Głebokość przy podejściu ma wynosić 5,5m. Stanowiska oczekiwania będą miały od północy 680 m, a od południa 565m. Zamykana śluza w samym centrum kanału będzie miała długość 200 metrów, szerokość 25 m i głębokość 6,5 m.

W dalszej części posiedzenia omówiono także wpływ budowy kanału na rozwój gmin zlokalizowanych nad Zalewem Wiślanym. Powtarzały się głosy samorządców o konieczności remontu dróg lokalnych, budowy i przebudowy mostów. Konieczność budowy mostu w Nowakowie oraz pogłebienie toru wodnego ok. 2,5 km przed Elblągiem wskazano jako istotne problemy, z którym będą musieli się zmierzyć także lokalne samorządy.

Komentarze:

a to Mierzeje maja przekopać w Olsztynie czy Tolkmicku? Tylko tam w woj. warminsko-mazurskim odbywają sie zebrania,czy to nie jest temat przedwyborczy dla zwolenników PiSu? Owocnej pracy i smacznej kiełbasy przedwyborczej.

janecki / 22.08.2018, 13:22

Dodaj komentarz: